СИСТЕМИ ОПОВІЩЕННЯ, ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО ЗВ’ЯЗКУ ТА СЕЛЕКТОРНИХ НАРАД

UkrainianEnglishRussian

оповещение и информирование населения и руководящего состава, украинская система ВІСТУВАННЯ_СВТ

Запуск електросирен, перехоплення радіомовлення та інші способи оповіщення.

1. Оповещение посадових осіб                 

Насамперед необхідно організувати оповіщення посадових осіб – членів комісії з надзвичайних ситуацій та виконавчої міської влади.
Виходячи від рівня надзвичайної ситуації (НС) відбувається автоматичне сповіщення за списком № 1, в якому обов’язковими є мер та голова МНС міста, штаби, рятувальні та пожежні підрозділи тощо.

2. Оповіщення населення

Після прийняття рішення про оповіщення згідно з нормативними актами, починається оповіщення населення через:

— активацію сирен (гучномовців), встановлених на висотних будинках, територіях великих підприємств та в найбільш людних місцях як у всьому місті, так і в окремих зонах, якщо НС має локальний характер;
— радіоточки, які у разі НС переходять на максимальну гучність незалежно від положення регулятора гучності;
— рекламні світлодіодні щити, панелі та телеекрани великих торгових центрів;
— ЗМІ за домовленістю з радіостанціями та телеканалами;
— засоби реклами на транспорті шляхом передачі сигналу НС на сервер міського «Пастранса»;
— стільниковий зв’язок за домовленістю з операторами бездротових каналів зв’язку;
— пересувні засоби оповіщення та через диспетчерів служб таксі;
— інші заходи (вахтери в будинках та під’їздах, дільничні, поквартальні об’їзди, ін.).х підрозділи тощо.

3. Новітні технології найбільш схильні до впливу навколишнього середовища, насамперед – керуючі електронні пристрої. Тому, крім найбільш використовуваних систем керування за допомогою GSM/GPRS/IP/ радіосигналів/ резервних через POCSAG або супутникові системи передбачається використання фізичних аналогових 2-х дротових телефонних пар (НС). Т.ч. забезпечується надійність і технічні переваги, що включають оптимальні функції і мінімальний ризик у разі відмови.

 

4. Захист від помилкового спрацьовування та злом системи оповіщення.

«Сон мешканців американського Далласа порушили хакери. Близько півночі по всьому місту несподівано запрацювали сирени системи екстреного сповіщення про надзвичайні ситуації: систему зламали невідомі хакери.
Хаос був спровокований не просто «зломом», а деяким радіосигналом. Проблема крилася не в системному ПЗ, це було радіо», — заявила міська влада.
Міська влада не розголошувала деталі про роботу системи, але повідомлялося, що «вона використовує тональні сигнали». Зашифровані команди центру, що управляють, передаються на аварійних радіочастотах. Зловмисник просто записав аудіо-сигнали, які транслювалися під час останнього щомісячного тестування системи екстреного оповіщення, а потім відтворив їх у ніч із п’ятниці на суботу.
Атакуючий знадобилося найпростіше «залізо»: software defined radio або тестове обладнання для роботи з радіочастотами, яке можна придбати в магазинах. Нескладно відшукати в мережі інструкції та докладний опис роботи екстрених систем, а нерідко і завантажити софт для контролю таких продуктів можна абсолютно легально та безкоштовно.

5. Міська система оповіщення може підпорядковуватися державною та у мінімальні терміни повинна надавати керівництву міста можливість інформування населення про майбутні НС.
Система повинна за кілька секунд активувати будь-яку групу сирен чи одиночні сирени та інформувати чергового про спрацювання кожної.
Управління сиренами у великих містах має бути також на рівні районних адміністрацій.

 

 

 

6. Система повинна бути повністю резервована батареями (у деяких випадках разом із сонячними батареями) та зберігати працездатність протягом 30 діб після відключення електричної енергії.
7. Як гучномовці використовуються рупорні лінійні масиви дальньої дії, сирени, гучномовці, тощо. з диференційованим керуванням. Сирени з електроприводами здатні створювати тільки звуки, що осцилюють, або звуки з певними частотами. На відміну від них електронні сирени здатні відтворювати різні попереджувальні сигнали у всіх напрямках та транслювати повідомлення у реальному часі. За допомогою електронних сирен можна більш ефективно попереджати населення, що проживає в областях, що наражаються на загрози, використовуючи потокове відтворення мовних повідомлень у реальному часі, сигнали тривоги або різні типи попередньо записаних оголошень.

 

 

 

8. Системи оповіщення повинні передавати оператору інформацію про:
готовності звукових генераторів,
стан підсилювачів (УНЧ),
напрузі акумуляторів,
параметри мережевого живлення,
цілісності кабелів та рівнях радіосигналу,
працездатності гучномовця,
температурі в шафах керування сиренами,
несанкціонований доступ,
локальному запуску блоку керування тощо.